Večnosť omylov
Ak by som mala vybrať kráľovnú československej sci-fi, tak by som seriózne uvažovala nad Jankou Plauchovou, hoci som zatiaľ od nej čítala iba dve knihy – Nula kelvinov a teraz najnovšie ...
Ak by som mala vybrať kráľovnú československej sci-fi, tak by som seriózne uvažovala nad Jankou Plauchovou, hoci som zatiaľ od nej čítala iba dve knihy – Nula kelvinov a teraz najnovšie Večnosť omylov. Už pri Nula kelvinoch ma presvedčila o tom, že vie krásne prepájať motívy, napínavo rozprávať a jej autorský štýl mi sadol ako posledný dielik do správne zloženého obrázka z puzzle. Bola som teda zvedavá, aký príbeh dostanem v knihe Večnosť omylov.
Na úvod knihy sledujeme prípravu tímu astronautov, ktorí majú letieť raketoplánom Discovery na ISS. Raketoplán však pár sekúnd po štarte, tesne po zážihu motorov, exploduje. Vyšetrovacia komisia má zistiť príčinu výbuchu a jej členom je aj Derek Watson z NASA, bývalý astronaut, ktorý viedol výcvik posádky. Tragédiu berie veľmi ťažko, pretože ak by sa nerozhodol povesiť kariéru astronauta na klinec, s veľkou pravdepodobnosťou by v raketopláne sedel on ako veliteľ misie. Jedného dňa ho kontaktujú Rusi, ktorí mu prezradia detaily o tajnom vesmírnom projekte a odhalia mu hypotézy a dôkazy, ktoré prevrátia Watsonov život naruby. Rusi vedia, že neodolá ponuke zistiť, čo sa naozaj stalo s raketoplánom Discovery. Watson odchádza na ruskú vesmírnu základňu, kde sa začne pripravovať na cestu, ktorú ešte neabsolvoval žiaden človek.
Po skvelom románe Nula kelvinov som mala od Janky Plauchovej veľké očakávania a nesklamala ma. Večnosť omylov je fascinujúce sci-fi, no trochu zložitejšie, než je bežný literárny konzument zvyknutý. Janka totiž neobchádza ani neignoruje vo svojich knihách vedecké poznatky a snaží sa ich čo najlepšie využiť. Teória elektromagnetizmu a oscilácie, ktorú zahrnula do knihy, ma fascinovala a ešte som sa s ničím podobným nestretla. Veľmi pekná myšlienka a hoci to s vysvetleniami v knihe nepreháňa, ani ich nepodceňuje, môj mozog dostal v niektorých pasážach zabrať a musela som ho v neskorých nočných hodinách nútiť do činnosti. Ale milovala som to! Nie som tak dobre sčítaná, aby som dokázala povedať, nakoľko realistické by udalosti v knihe mohli byť, no Janka ma svojím písaním presvedčila. A o to predsa ide – aby čitateľ zhltol návnadu aj s navijakom. Ak nemáte radi vedeckejšie pasáže a technické pojmy, tak zvážte, či sa vôbec pustiť do čítania. Kniha síce obsahuje slovník na konci, no je primárne určená pre hard-scifistov a vesmírnych nadšencov, ktorí sa vyznajú aspoň v základných pojmoch ako je orbiter, dekompresia a pod.
Dajme však teraz technickú stránku a fakty bokom a pozrime sa na samotné osudy postáv. Kniha sa rozbieha trochu pomalšie a chvíľu to trvá, kým s ňou vhupneme do plnohodnotného sci-fi módu. Janka pekne opísala šok a reakcie ľudí na tragédiu a aj Watsonovu túžbu zistiť pravdu, ktorá sa mení na posadnutosť. Vo chvíli, ako Watson nasadne s Rusmi do lietadla, napätie prudko stúpa a začína ta pravá čitateľská zábava. Dejové línie sa rozvetvia v druhej polovici knihy a čitateľ musí čítať ďalej a ďalej, aby postupne odhalil súvislosti a poskladal si obraz toho, čo sa kedy udialo. Vďaka postavám, ktoré dokáže Janka napísať výborne, ide naozaj o kvalitné čítanie. V knihe prevládajú muži (vlastne všetky hlavné postavy sú muži) a sú skutočne pestrí a uveriteľní. S emocionálnym bremenom sa vyrovnávajú rôzne. Obzvlášť scény v raketopláne Buran boli skvelé a páčilo sa mi, ako sa vyvinuli vzťahy medzi ruskými a americkými kozmonautmi.
Záverečné strany boli skvelé – autorka dokonale nadávkovala jednotlivé scény a prestriedala dejové línie tak, aby to bolo maximálne napínavé. Postava Brittena dobre zamotala udalosti a koncept s planétou bol fascinujúci. Časť so sondou, ktorá ostala krúžiť na obežnej dráhe, to, ľudovo povedané, zabila. Vyvolala vo mne obrovskú čitateľskú frustráciu v tom dobrom zmysle slova – išlo ma poraziť z toho, čo všetko bolo naznačené, no nepovedané. Takéto detaily mám fakt rada.
Takže za seba môžem povedať, že bola Večnosť omylov sci-fi lahôdka, premakaná do detailov, ktorá spolu s Nula kelvinmi v mojom osobnom rebríčku bez väčšej námahy prekoná aj zahraničné sci-fi legendy. Toto je na čítaní krásne – keď objavíte autora, ktorého jednotlivé knihy vás budú rovnako baviť a stane sa pre vás zárukou čitateľského zážitku. Všetky palce hore, aj tie na nohách, a teším sa na ďalšie knihy od Janky Plauchovej, ktoré ma už doma čakajú!
Tipy na zaujímavé sci-fi príbehy:
Nula kelvinov: Ja neexistujem, ty neexistuješ
Mutácia z planéty Zem má väčší potenciál
Časonauti – recenzia od Lord of Books
V Paoliniho sci-fi budete Spát v moři hvězd
Objavte čaro Zabudnutého vesmíru