Lidské strachy mají množství podob. Od těch nenápadně vtíravých až po ty intenzivně sžírajících tělo i duši. Jedno však mají vždy společné. Tu zákeřnou podstatu iracionality, jíž se nedá zbavit prostým přesvědčením, natož osobní volbou. A taková paranoia, spadající už spíše do definic klinické psychiatrie, je naprostou vládkyní těchto strachů.
Autorku temné fantastiky Ludmilu Svozilovou jistě není milcům hororu třeba nijak zvláště představovat, ovšem její nejnovější knihu už ano, neboť opravdu stojí za pozornost. Knižní titul Paranoia, vydaný v letošním roce, v sobě snoubí různorodý žánrový koktejl temného fantastična a obsahuje i ranější autorčiny texty povídek. Nyní už stručně k jednotlivým jejím zástupcům:
Myflower – Bezcharakterní zbohatlík Kornilowsky si chce zakoupit jistou velice netradiční rezidenci. Palác, jenž by reprezentoval velikost jeho ega a on se tímto sídlem mohl pyšnit jako svou vlastní kůží. Ovšem jak dopadne střet jeho vůle s vůlí obývající toto sídlo?
Hotýlek – Vytoužená dovolená před sezónou na liduprázdném ostrově, na němž je krom mladé ženy na životním rozcestí už jen správkyně hotýlku, může mít docela nečekané vyústění. Obzvláště, pokud ona návštěvnice zjistí, že už svůj životní milník nejspíše nechala kdesi za sebou.
Hadrárna – Není sekáč jako sekáč. Občas se v zapadlém obchůdku s obnošeným oblečením dá nalézt skrytý poklad za pár peněz a jindy na po takovém nacházení pomyslných pokladů lačnící nakupující může čekat něco daleko zlověstnějšího.
Paranoia – Dokonalý život může být jen imaginací, snem, který jednoho dne prostě bez varování nesmlouvavě skončí. Milující žena a matka Alenka za to pomyslné vystoupení zpoza zrcadla, i s vědomím vlastního přičinění, bude nucena nést následky na vlastní kůži sama.
Taxidermie – Takzvané nahlížení druhým lidem do talířů je nejen neslušné, nýbrž to v jistých specifických případech může být i nebezpečné. Skupinka všetečných důchodkyň se o tom zcela záhy postupně přesvědčí. A rakvičky se šlehačkou už si budou dávat v cukrárně jiní.
Štvanice – Sabina je typickým příkladem outsidera. V osobním ani pracovním životě se jí nijak zvlášť nedaří. Navíc v jejím bytě, ve staré smíchovské zástavbě, se začínají dít divné věci útočící nemilosrdně na zbytky její racionality a příčetnosti. Jak toto dopadne?
Slunovrat – Zimní slunovrat byl již našimi předky považován za jeden z nejmagičtějších dnů a obzvláště nocí v roce. Pro jednoho mladíka se může stát nejsilnějším zážitkem jeho dosavadního života, když přijme pozvání na jednu podivnou oslavu na tajemném statku.
Pompadurka – Sběratelská vášeň může velmi lehce postoupit až do těžké formy obsese, kdy je sběratel, v tomto případě sběratelka schopna i podvádět a lhát, aby získala do své sbírky vysněný úlovek z výlohy jednoho malého vetešnictví. Cena nakonec může být až příliš vysoká.
Jako Schrödingerova kočka – Nevinné dětské hry a regulérně provedené vědecké experimenty jsou prakticky neslučitelnými. Ovšem, co když se vyskytne jedno geniální, anebo šílené dítě, záleží na úhlu pohledu, které se rozhodne tuto hranici bezelstně porušit?
Karty nelžou – Žárlivému manželovi, který navštíví kartářku své podezřívané manželky se může dostat odpovědí, které ho nejen, že v jeho chorobné žárlivosti neuspokojí, navíc jej mohou zavést na cestu, na kterou měl možnost volby nevykročit.
Fantastická noc Adama Ticháčka – Předvánoční čas je plný naděje a lásky, alespoň pro malého chlapce tomu tak ještě bez jakékoliv zabarvení ironie je. Starosti a stresy dospělých nevnímá až tak silně. Co se však stane, když se vydá takový malý chlapec na zapřenou na noční nákup dárku pro svou maminku a potká přitom draka?
Sklep – Důchodce chce utéct z rušného sídliště Prahy někam, kde pocítí spojení s přírodou a stráví poklidně čas, jenž mu ještě ze života zbývá. Nalezne vytouženou stavbu uprostřed lesů a nic nedá na slova místních starousedlíků o podivných událostech s ní spojených. Byla to chyba?
Labyrint – Osamělý dovolenkář si užívá své chvíle klidu a volna na zahrádce jednoho malebného přímořského bistra, když se najednou zjeví učiněná bohyně v rudých šatech, aby následně Bůh vyslyšel jeho tichou modlitbu a ona si opravdu i přes možnost využít možnosti jiných volných stolů přisedla právě k němu. Následně mu začne vyprávět příběh svého života. Byl to opravdu Bůh, kdo vyslyšel jeho prosbu?
Ludmila Svozilová tu ve své první sbírce povídek českému čtenáři přichází doslova s kůží na trh. Zcela otevřeně předkládá své strachy zrovna jako své vlastní literární začátky. Proto se některé povídky mohou zdát někdy možná trochu neučesané a ve svých vyzněních chvílemi lehce nesrozumitelné, když se v rychlém sledu mění osoby, jejich myšlenky či slova, kým jsou právě vyřčena. Sem tam se je potřeba lehce vrátit zpět v textu, aby čtenář pochopil ten daný přesný okamžik a dolehl na něj v plné síle a tíži, jaký autorka zamýšlela.
Tato kniha je velmi pestrá na žánrové zařazení. I když vždy stojí na straně temné fantastiky, nejedná se vždy o horor, nýbrž je zde obsažen i magický realismus (můj oblíbený), dekadentní erotika, bizarro, tajemno a samozřejmě i vše prostupující černý humor. Prostě úžasně lahodící temná symfonie temných tónů, která ulahodí každému, kdo nemá rád neustále se opakující klišé a kýče, které až mnoho autorů považuje za dogmata žánru, naopak si libuje v originálních námětech a jejich zpracování. O dezert se jedná navíc i z důvodu malého nákladu, který z tohoto knižního titulu co nevidět udělá sběratelskou raritku. Takže směle kupujte, když na Paranoiu natrefíte. A jako nesporný bonus knize dodává doslova chytlavá obálka, také od samotné autorky, která je plná symbolismu spojeného s tvory zastoupenými v příbězích.
Vydavatelství: Jonathan Livingston
Rok: 2024
Ilustrace na obálce: Ludmila Svozilová
Obálka: Robin Brichta
Grafická úprava: Vladimír Fára
Počet stran: 208
Vazba: pevná/vázaná bez přebalu
Cena: 199 Kč