Nedávno sme vám predstavili fascinujúci projekt Midheimur, počítačové RPG, ktoré nás zavedie do minulosti na územie Súľovských skál. Prinášame vám druhý článok v poradí, v ktorom sa dozviete viac o samotnom vývoji hry.
Developerskému tímu sme položili otázku, ako vznikol nápad vytvoriť vlastné RPG. Lukáš nám prezradil toto: „Celý tento projekt vznikol iba kvôli vývojarom štúdia Iron Gate, čo stoja za hrou Valheim. Nakoľko sme ju v tom období, keď táto hra bežala, ako partia hrávali, prešli, a zrazu nebolo čo. Hra mala obrovský potenciál, autori z nej predali 5 miliónov kópií, ale na to, že sa jednalo o kooperačnú záležitosť, bola jednoducho príliš krátka. Autori hru asi na rok opustili a nepridávali do nej žiaden obsah napriek tomu, že tieto aktualizácie by neboli komplikované. Valheim nás teda nakopol k tomu, že to dokážeme aj my a dokážeme to spraviť minimálne na tej istej úrovni, ak nie lepšie; čiže ďakujeme Iron Gate Studio za ich projekt, ktorý je veľmi zaujímavý napriek tomu, v akom grafickom štýle je vytvorený.“
Pôvodný nápad z roku 2020 bol vytvoriť hru s otvoreným svetom, inšpirovanú severskou mytológiou. Lukáš s Michalom, zakladatelia projektu, sa napokon rozhodli pre slovanské prostredie a mytológiu, ktorá nie je taká omieľaná a podľa Lukáša je „asi aj bohatšia na medzikultúrne kontakty, nakoľko cez tieto územia viedlo nespočet obchodných trás“.
Na začiatku projektu sa test bench hry robil v staršej verzii Unreal Engine 4.27. Tím testoval mechaniky, interakcie postavy, fungovanie jednotlivých systémov, inverznú kinematiku postavy, atď. V prostredí UE 4 strávili na dennej báze asi rok, čo sú tisícky hodín tutorialov a testov. Aktuálne pripravujú demo, ktoré bude zadarmo dostupné pre každého. Testovacia verzia sa už robí v najnovšej verzii Unreal Engine 5.2. Demo pokryje asi 1/8 mapy – celá mapa predstavuje územie s rozlohou 64 km2 a bola vytvorená 3D-sken technológiou LIDAR v rozlíšení 1 meter na pixel, čo predstavuje veľmi detailné rozlíšenie. Hra bude náročná na hardware – podľa slov vývojárov by mala byť na úrovni PS5.
Čo sa týka hrateľnosti, demo bude zamerané na test systému bojov, základných questov, interakcií s obsahom vo svete. Hráč si bude môcť prejsť pomerne veľkú zónu a preskúmať rôzne zákutia. V deme budú dva komplexné jaskynné systémy ako samostatné levely, ktoré na svojom konci skrývajú určité tajomstvo. Lukáš vraví: „Týmto demom chceme svetu ukázať, že aj veľké veci sa dajú robiť v malom. Stojí nás to voľný čas a robíme to zatiaľ zadarmo, čo niektorí ľudia nechápu, ale je to naše hobby, do ktorého sme investovali už veľa financií a času, a chceme nášmu malému Slovensku ukázať, že sme tu a máme na to, aby sme robili niečo na polo-profesionálnej úrovni v rámci rozpočtu a postupne to pretavili z hobby a indie vývojárov na normálne malé štúdio.“
Čo-to o príbehu sme už napísali v predchádzajúcom článku. Tím prezradil, že majú vytvorený celý repertoár slovanských bytostí, zbierajú legendy, študujú stredoveké texty a sú v kontakte s ľuďmi z Česka i Srbska. Okrem toho chodia po hradiskách a historických osadách a pri zbieraní dát a fotiek im pomáhajú členovia združenia Slovanské hradiská. Lukáš dodáva: „Ak človek hľadá dáta, tak toto je skutočne jedno krásne miesto, kde sa dá nájsť naozaj všetko ohľadom našich predkov. Veľká poklona pre ľudí, ktorí stoja za týmto portálom, archelógom a laikom, ktorí sa podieľajú na tomto projekte.“
Cieľom tímu je priniesť autentický príbeh v tom zmysle, aby hráč, ktorý sa bude prechádzať po hernom svete, mal naozaj pocit, že je to živý stredoveký svet. A to zahŕňa pochopenie napríklad aj takých detailov, ako krovy, ktoré sa pri stavbách používali. Príbeh je plánovaný v hybridnom slovensko-českom nárečí s anglickými titulkami.
Ako už bolo povedané, za nápadom projektu Midheimur stojí Lukáš s Michalom, v tomto roku sa k nim pridala hlavná programátorka Simonka a dvaja kolegovia z Česka – Martin a Deniska, ktorí pracujú napríklad na modeloch a textúrach (ak ste zvedaví na tím, viac info nájdete na ich oficiálnej stránke). Lukáša a Simonku ste mohli tento rok vidieť aj na AnimeShow, kde predstavili hru Midheimur.
Pridávame aj odkaz od Lukáša kolegom: „Na záver by som sa chcel ešte poďakovať Michalovi za krásne jadro príbehu, Sime za odhodlanie sa nám ozvať a pripojiť sa do nášho teamu napriek tomu, že jej znalosti sú orientované na vývoj v prostredí Unity, a samozrejme Dende a Martinovi za nádherné kúsky kýbľov, plotov, mečov a lyžíc do hry. 😊 Mottom tohto projektu je v skratke asi toto: ak sa niečomu venujem čo i len hodinu denne, tak na konci roka som investoval 365 hodín do diela, a tie hodiny je vidieť na skúsenostiach, na kvalite a na tom, kde sa dnes nachádzame.“
Ak chcete podporiť tím, alebo aspoň ukázať, že vás ich práca zaujíma, dajte im like a follow na sociálnych sieťach IG a YT:
midheimur_official
www.youtube.com/@midheimur
Projekt môžete podporiť napríklad dvomi eurami na www.patreon.com/midheimur – tu sa môžete dostať priamo do kontaktu s tímom a k novinkám.
Screenshoty z hry poskytol Team Midheimur.